Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka

knihacek.cz | 26. 11. 2018

Na knižní trh přichází 4. díl humoristické prózy Evžena Bočka. A vyvolává diskuze. Svoji koncepcí se totiž vymyká předchozím třem dílům série o aristokratce Marii Kostkové. Namísto epizodických vtipných příhod nabízí jeden ucelený příběh. A Evžen Boček, v něm přebarvil svůj humor poněkud načerno.

Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka

Stejně jako v předchozích třech dílech čerpá Evžen Boček ze svých zkušeností kastelána. Děj této novely je tradičně, a stále atraktivně, zasazen do prostředí zámku Kostka, kde sledujeme osudy místní šlechtické rodiny. Zejména dcery Marie Kostkové z Kostky, mladé Američanky, která řeší konflikty se svéráznými postavami původního personálu hradu i s českými návštěvníky. Vzniká z toho mnoho vtipných situací, na nichž celé dílo staví. Zdálo se, že potenciál původních postav je již vyčerpán, autor proto přivádí na scénu nové tragikomické figury zlodějů, kteří se pokusí vykrást hrobku zámku. A nechybí ani svérázní policisté.

Boček napsal dobře vystavěný a fungující humoristický román. Žánr, který nemá vyšší ambice, než se stát oddychovou četbou pro volné chvíle. A v tomto ohledu sérii o Aristokratce nelze co vytknout. Poslední díl dokonce přesahuje kvalitu slabší předchozí knihy.

Autor změnil styl a místo jednotlivých deníkových záznamů volil formu novely. Znamená to, že příběh už nemůže být vystaven na epizodických vtipných situacích a krátkých slovních hlášek. Autor musí koncepčně pracovat s výstavbou jednotlivých postav, dát jim příběh, komponovat několik dějových linií a spojit vše do srozumitelného celku. Ač z tohoto pohledu novela funguje na výbornou, děj je opět neuzavřený. Evokuje nekonečnost televizních seriálů, jejichž závěr je vždy koncipován tak, aby bylo kde navázat. U knihy to může být rušivé. Rozhodně je to postup u českých spisovatelů nezvyklý, i když v zahraničí svou tradici má.

Seriálově vyznívá i celkový humor příběhu, absurdita postav (dva hloupí zloději řízení jen o něco málo chytřejším bossem,vyhořelí učitelé vymýšlejí překombinované finty, jak ukrást Rembrandtův obraz, kastelán spící v hrobce na rakvi má na krku nápis Nepitvat!) odkazují ke komediím a komediálním seriálům z přelomu milénia. V knihách o Aristokratce nelze hledat žádné velké literární umění. Je to prostě knižně vydaná bláznivá komedie, tak jak jsme je milovali v 90.letech. Budete- li knihu otvírat s tímto vědomím, nebudete zklamáni.

Evžen BočekAristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka. Druhé město, Brno, 2018, CD


comments powered by Disqus

Magazín plný knih

  • Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku KostkaAristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka
    Na knižní trh přichází 4. díl humoristické prózy Evžena Bočka. A vyvolává diskuze. Svoji koncepcí se...
    Vloženo: 26. 11. 2018
  • Útěk - C. L. TaylorÚtěk - C. L. Taylor
    Být matkou je ten nepochybně nejkrásnější pocit v životě každé ženy. S narozením potomka však přichá...
    Vloženo: 21. 11. 2018

   VÍCE Z MAGAZÍNU

Nakoupili jste u nás levné knihyKošík:

0

Login | Nová registrace

Nevíte si rady? Potřebujete pomoc? Napište nám na info@knihacek.cz